BİZE ULAŞIN
News

Tuz Odasının Faydaları

Tuz Odasının Faydaları

Tuz Odasının Faydaları

Tuz Terapi sistemi çalıştığı ortamda, içerisindeki doğal kaya tuzunu mikro partiküller halinde iyonize ederek tuz mağaralarının mikroklimatik etkisini oluşturur. Bu sayede tuz mağaralarının sağladığı faydalı etkileri bulunduğunuz her ortamda yaşama imkânı sunar.

Tuz mağaralarında uygulanan tuz terapisinin etkili olduğu rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:
• Astım
• Alerjik Astım
• Astım Bronşit
• Nefes Darlığı
• Sinüzit
• Kronik Öksürükler
• Genel Burun Tıkanıklıkları
• Nefes Yoluna Bağlı Horlamalar
• Geniz Akıntıları
• Uyku Düzensizlikleri
• Yorgun Uyanma

Ayrıca tuz terapisi hakkında yapılmış klinik çalışmalarda elde edilen veriler göstermiştir ki; tuz terapisi alan insanların vücut analizlerinde karbondioksit miktarında düşme, oksijen miktarında ise yükselme kaydedilmiştir. Artan oksijen miktarına bağlı olarak yaşam kalitesinde ciddi artış gözlenmiştir. (Bknz: Tuz Terapisi Hakkında Yayınlanmış Tıbbi Makaleler) Bu çalışma bize gösterir ki;

• Sigara kullananlar
• İnşaat ya da ahşap imalatı gibi yoğun tozlu ortamlarda çalışanlar
• Solunum yolu üzerinde olumsuz ortamları olan maden, sanayi ve kimya alanında çalışanlar
• Büyükşehirlerde trafikte fazla vakit geçirenler
• Hava kirliliği fazla olan şehirlerde yaşayan insanların

tuz terapisi alması yaşam kalitesinde ciddi bir artış sağlayacaktır. Zaten tuz terapi panelini astım ya da nefes darlığı gibi hiçbir rahatsızlığı olmadığı halde kullanın insanlar uyku kalitelerinin arttığını ve sabahları dinç ve zinde bir şekilde uyandıklarını ifade etmişlerdir.
Tuz aynı zamanda doğal bir antiseptiktir. Yani doğal antimikrobiyal bir maddedir. Tarihin ilk zamanlarından beri et ve benzeri gıda maddelerini bozulmadan saklamak için tuzlama işlemi yapılır. Tuz terapisi de etki ettiği ortama tuz iyonize ettiği için ortam içerisinde anti bakteriyel bir etki gösterir, mikropların etkinlik düzeyini düşürür.

Tuz terapisi hakkında daha teknik ve bilimsel verileri de şu şekilde sıralayabiliriz:

Tuz Terapisi Hakkında Yayınlanmış Tıbbi Makaleler:

1- Kronik bronşit rahatsızlığı olan 49 hasta üzerinden yaptığımız araştırmada tuz terapisinin serbest oksijen radikallerinin dağılımını düzenlediğini, lokal bağışıklığı artırdığı ve klinik seyri hızlandırdığı tespit edilmiştir.
2- Kronik bronşit hastalarında klinik tedaviye ek olarak uygulanan tuz terapisinin tedavinin seyrine olumlu katkılar yaptığı belirlenmiştir.
3- Farklı solunum hastalıklarına sahip 124 hasta ile yaptığımız araştırmada, tuz terapisi hastaların çoğunluğunun klinik durumlarına gelişme gözlenmiş, bronşiyal rezistansta düşme tespit edilmiştir.
4- Akut solunum yetmezliği yaşayan 393 astım ve kronik obstrüktif akciğer hastası ile yaptığımız çalışma bize gösterdi ki; asıl tedavinin yanında uygulanan tuz terapisi klinik ve paraklinik parametrelerde (solunum frekansı, oksijen satürasyonu ve kan gazlarının parsiyel basıncı) kayda değer gelişim göstermiştir.
5- Astım rahatsızlığı olan 32 hasta ile yaptığımız araştırmada, tedaviye ek olarak uygulanan tuz terapisi aşırı bronşiyal duyarlıllığı azaltmıştır.
6- Kronik bronşit ve astım rahatsızlığı olan 29 hasta ile yapılan çalışmada, tuz terapisinin akciğerlerin hava akış parametrelerinde ve kan basıncında kayda değer pozitif sonuçlar elde edilmiştir.

Tuz Terapisi, doğal tuz madenlerinin mikro kliması sağlanan bir ortamda, solunum yolu ile alınan terapi yöntemidir. Tuz Terapisi; yer, tavan ve duvarların doğal tuzlarla kaplı olduğu Tuz Odasında gerçekleşir. Havaya çok ince öğütülmüş Tuz zerrecikleri püskürtülerek mikrop ve alerjenlerin olmadığı steril, rahatlatıcı ve negatif iyonlu bir ortam sağlanır.

Tuz Odası’nın bilinen başlıca faydaları:

• Sık görülen viral enefksiyonlarda, öksürük ve soğuk algınlığında
• Astım, Bronşit, sinüzit, kronik kulak, burun, boğaz hastalıklarında
• Alerjik soğuk algınlığında
• Sık görülen kulak enfeksiyonlarında
• Alerji kaynaklı cilt sorunlarında
• Bağışıklık sistemini güçlenmesinde
• Uykusuzluk, eklem ağrıları ve artritte yan tedavi yöntemi olarak pek çok faydalı etkileri bulunmaktadır.

 

Avrupa ve Amerika’da pek çok bağımsız alanda (alışveriş merkezleri, spa oteller, spor merkezleri, kreşler, hastaneler vb.) tuz odası bulunmakla birlikte Tuz Odası konsepti firmamızın geliştirmiş olduğu yeni bir konsepttir.

Tuz Odası 80’lerin ortalarından beri bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla özel odalar yapılmaktadır. Odanın duvarları doğal tuzlarla kaplanarak mağara ortamı yaratılır ve insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi oluşmaktadır.

Duvarlar ve tavan mağara ortamı yaratmak için özel bir tuz kalıbıyla kaplıdır, bu kalıp atmosferdeki neme karşı bir tampon görevi görür ve ortamın aseptik özelliğinin korunmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, havadaki nemden dolayı duvarlardaki tuz kaplamaları, mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte sprey zerrecikleri üretir ki bunların da insan vücuduna olumlu etkileri vardır.

TERMAL TEDAVİ KAPLICA SUYU TEDAVİSİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TESİSLER

http://www.beyazsaraytermal.com

http://www.gonenkaplicalari.net

http://www.gonenkaplicalar.com

http://www.kalyoncutermalvilla.com

http://www.kalyoncutermalarmutlu.com

http://www.kalyoncutermal.net

http://www.armutlutermaltatilkoyu.com

http://www.termaltedavitesisleri.com

http://www.armutluthermal.com

http://www.cinargayrimenkul.com.tr

http://www.islamitermaltatil.com

http://www.armutludevremulk.com

http://www.yalovaarmutlutermal.com

http://www.sarotkaplicalari.com

http://www.sarottermal1.com

http://www.armutlukiralik.com

 

https://kalyoncutermal.wordpress.com

https://medium.com/@kalyoncuarmutlu

https://twitter.com/kalyoncutermall

http://kalyoncu-termal-tatilkoyu-yalova-armutlu.ticiz.com/

http://kalyoncutermal.ticiz.com/

Saunanın Faydaları

Tagged: , , ,

0 Comments