BİZE ULAŞIN
News

Buhar Odası Nedir

Buhar Odası Nedir

Buhar Odası Nedir

Gün boyunca yorulan vücudunuzu dinlendirmek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için, Tasarım Yapı buhar odaları alanında da çözümlerini sunuyor. Daha sağlıklı bir yaşama buhar odası ile merhaba diyebilirsiniz.

Buhar odası bakımı sonrası kaslardaki ağrı ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar kazanır.

Bakım sonrası kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş ve yeni doğmuş gibi hissedeceksiniz…

Buhar odası ile sauna arasındaki fark:

Buhar Odasında jeneratör odanın dışındadır, Sıcaklık en fazla 45 °C civarındadır, Nem oranı %100’e yakındır, Duvar/tavan seramikleri kullanılabilir, Eğimli tavan önemle tavsiye edilir, Zeminde kanal olması gerekir, Tüm iç yüzeylere sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır. Saunada ise, Sauna ısıtıcısı odanın içindedir, Sıcaklık en fazla 90 °C civarındadır, Nem oranı %25’e varır, Duvarda ve tavanda seramik malzemeler bulunmaz, Tavan düzdür, Zemin kanalı gerekmez, Su geçirmezlik özelliği gerekli değildir.

Buhar Nedir? Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Buhar banyosu, ister kuru (sauna) ister ıslak (buhar) olsun, vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Ter, neredeyse idrarla aynı elementleri içerir ve bu yüzden de cilt bazen üçüncü böbrek olarak adlandırılır. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılır.

Vücut sıcaklığı yükseldikçe vücudun buna doğal tepkisi terlemek ve böylece terin üzerinden buharlaşması ile kendisini serinletmektir. Saunada, insanın toksinle dolu terleri vücut üzerinde kurur. Bu yüzden de sauna seansı sonrasında duş alınması tavsiye edilir. Ancak %100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda bu buharlaşma mümkün değildir, bu yüzden değerli vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir veya hiç olmaz. Çok miktarda terlersiniz, ama teriniz buharlaşmaz ve cildinizin üzerinde kurumaz. Daha yüksek nem seviyesi, vücut ısısını daha da arttırarak birincil ısı transfer mekanizması haline gelir ve vücut üzerinde önemli miktarda yoğuşmaya sebep olur.

Hipertermi prosesinin temizleme ve iyileştirme gücü, vücut sıcaklığı 38-39,5 °C’ye ulaşıncaya kadar başlamaz. Bu vücut ısınması, buhar banyosunda saunaya göre daha çabuk ve daha etkin bir şekilde gerçekleşir ve sadece 10-15 dakika zaman alır. Buhar banyosunun diğer bir faydası, kardiyovasküler sistem üzerindeki uyarıcı etkisidir. Nabız atışı, 15-20 dakikalık bir seans sırasında dakikada ortalama 75 vuruştan, 100-150 vuruşa çıkar. Böylece, kan dolaşımı hızlanır ama tansiyon yükselmez, çünkü sıcaklık etkisiyle kan akışı hızlanırken, bir yandan da ciltteki kılcal damarlar genişlemektedir.

Buhar banyosu ve buhar inhalasyonu, solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda tavsiye edilir.

  • Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar.
  • Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.
  • Buhar, spazmlı solumayı (astım, boğmaca) iyileştirir.
  • Buhar, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır.
  • Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.
  • Buhar, mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

Buhar banyosu vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılır.

Buhar banyosu, ister kuru (sauna) ister ıslak (buhar) olsun, vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Ter, neredeyse idrarla aynı elementleri içerir ve bu yüzden de cilt bazen üçüncü böbrek olarak adlandırılır. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe vücudun buna doğal tepkisi terlemek ve böylece terin üzerinden buharlaşması ile kendisini serinletmek olur. Saunada insanın toksinle dolu terleri vücut üzerinde kurur. Bu yüzden de sauna seansı sonrasında duş alınması tavsiye edilir. Ancak % 100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda bu buharlaşma mümkün değildir, bu yüzden vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir veya hiç olmaz.

BUHAR ODASI İLE SAUNA ARASINDAKİ FARK

Buhar Odasında jeneratör odanın dışındadır, Sıcaklık en fazla 45°C civarındadır, Nem oranı %100’e yakındır, Duvar/ tavan seramikleri kullanılabilir, eğimli tavan önemle tavsiye edilir, zeminde kanal olması gerekir, tüm iç yüzeylere sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır. Saunada ise, sauna ısıtıcısı odanın içindedir, sıcaklık en fazla 90 °C civarındadır, nem oranı %25’e varır, duvarda ve tavanda seramik malzemeler bulunmaz, tavan düzdür, zemin kanalı gerekmez, su geçirmezlik özelliği gerekli değildir.

SAUNA’NIN FAYDALARI

*Yorgunluğa ve bitkinliğe sebep olan faktörleri ortadan kaldırır.
*Vücuda zararlı kurşun, kadmiyum, natriyum gibi metalleri kollestrol ve tuzları terleme yolu ile dışarı atarak vücudun direncini arttırır.
*Kalp–dolaşım ve sinir sistemini rahatlatan bir kültür-fizik etkisi yaratır.
*Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Vücudun ısı, değişimleriyle kalp atım sayısı ( nabız ) arasında doğrusal bir ilişki vardır. Saunadaki sıcak havaya bağlı olarak vücut ısısı artar, nabız artışı da bununla beraber artar. Saunada nabız istirahat haline göre %50-60 artar dakikada 100- 150 atıma çıkabilir. Nabızdaki bu hızlı artışa karşın kan basıncında (tansiyonda) Sistolde çok hafif bir artış olur. Bu nedenle dolaşım sistemine binen gerçek yük düşüktür. Az antrenmanlı kalpler bile saunaya kolayca uyum sağlayabilirler. İyi antrenmanlı sporcularda yapılan nabız karşılaştırmalarında 90 C sıcaklığındaki bir saunada 15 dakika kalmak nabız ölçümlerinde 3000 m. koşuya eşit olduğu görülmüştür.
*Cildin güzel ve temiz kalmasını sağlar. Düzenli kullanıldığında cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar. Dolaşım sistemini hızlandırıp, düzenleyerek kan proteinlerini arttırır, oksijenin hücrelere daha yoğun ulaşmasını sağlar.
*Gerginliği alır, günlük stres karşısında etkili bir dengeleyicidir.
*Dinlenme ve rahatlama ortamıdır, insanların zinde bir bünye kazanmaları sağlar. Sauna insanın oturur halde terlediği yerdir. Pasif durumda iken kaliteli şekilde terlemenin avantajları fazladır. En başta aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir. Toksin metabolizma artıklarının deri gözeneklerinden ter yoluyla uzaklaştırılması genel rahatlama ve gevşemeyi sağlar.
*Antikor üretimini artırması vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir (Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10° C daha fazla yükselir, aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1° C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır).
*Egzersiz yaptıktan sonra sauna seansları adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme yolu ile atılmasını sağlar. Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk, stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemine olumlu etki yapar, solunum yolları üzerinde düzenleyici etki yapar.

BUHAR ODASI

Islak zemin malzemesi ile kaplanmış mekanların, -buhar üreten bir sistem olan- buhar jeneratörüyle üretilen buharla beslenip, içeriye dolan buharla banyo alınan odalara Buhar Odası denir. Eğer bu oda, ıslak zemin malzemesi yerine termoplastik malzemelerden ve hazır olarak oluşturulursa buna da Buhar Kabini denir.

BUHAR ODASININ FAYDALARI

*Buhar banyosu rahatlamanızı sağlar. Vücuttaki toksinleri atar, günboyu yaşadıgınız stresi vücudunuzdan atarsınız.
*Buharın sıcaklığı ( 45C ) vücut gözeneklerini açar, kan dolaşımını düzenler.
*Buharla banyosu ile birlikte, cildinizdeki ölü hücreler dökülerek yenilenir ve genç hücrelerin ortaya çıkması pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
*Buhar odası kabinlerinin içindeki koku dağılımı ile (çam ve okaliptus gibi) kokular buharla yayılarak nefes almayı kolaylaştırır. Solunum yollarınız buharın sağladığı nemle yumuşar, nefes almanız esans veya herbal faydalı bitkilerle kolaylaşır.
*Buhar Banyosu yumuşaktır, yüksek ısı olmaması kullanıcılara kolaylık sağlar, yormaz ve dinlendirir. Buhar odası bakımı sonrası kaslardaki ağrı ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar kazanır.
*Buhar Banyosu ve buhar inhalasyonu, solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda tavsiye edilir. *Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar.
*Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.
*Buhar, spazmlı solumayı (astım, boğmaca) iyileştirir.
*Buhar, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır.
*Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.
*Buhar, mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

SPA Nedir

TERMAL TEDAVİ KAPLICA SUYU TEDAVİSİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TESİSLER

http://www.beyazsaraytermal.com

http://www.gonenkaplicalari.net

http://www.gonenkaplicalar.com

http://www.kalyoncutermalvilla.com

http://www.kalyoncutermalarmutlu.com

http://www.kalyoncutermal.net

http://www.armutlutermaltatilkoyu.com

http://www.termaltedavitesisleri.com

http://www.armutluthermal.com

http://www.cinargayrimenkul.com.tr

http://www.islamitermaltatil.com

http://www.armutludevremulk.com

http://www.yalovaarmutlutermal.com

http://www.sarotkaplicalari.com

http://www.sarottermal1.com

http://www.armutlukiralik.com

 

https://kalyoncutermal.wordpress.com

https://medium.com/@kalyoncuarmutlu

https://twitter.com/kalyoncutermall

http://kalyoncu-termal-tatilkoyu-yalova-armutlu.ticiz.com/

http://kalyoncutermal.ticiz.com/

 

ARMUTLU KİRALIK

Tagged: , , ,

0 Comments