BİZE ULAŞIN
News

Aromaterapi Nedir

Aromaterapi Nedir

Aromaterapi Nedir

Aromaterapi Masajı

Bitki özlerinden elde edilmimş karışımlardan hazırlanan masaj yağlarını kullanılarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masajdır. Bu masajda oluşan etki hem yapılan temas hem de uygulanan yağın kimyasal özelliği ile olmaktadır. Farkı amaçlar için elde edilmiş yağlar masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanmaktadır.

Özyağlarla (esansiyel yağlar) yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına çok faydalı olur. Aromatik özyağların keyifli kokusu, duygusal kaynaklı fiziksel sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Özyağlarla nefes rahatlatılabilir, sakinleşme ve yavaşlama ile kişi kendini daha iyi hissedebilir. Aromaterapi, masajla maksimum iyileştirme özelliği sağlar. Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur.

Süre yaklaşık 60 dakikadır.

Şifalı ot ve çiçek yağlarıyla yapılan bu masaj hem cildi beslemekte hem de kokunun şifa özelliği kullanılıyor. Klasik bir masaj tekniği ile tüm bedene sürülen yağlar önceden seçilebilir. Zihinsel ve fiziksel yorgunlukta biberiye özü, sinüzit ve nezlede okaliptüs yağı üst solunum yoları için iyi gelecektir.

Aromaterapi, bitkisel Aroma yağları ile terapi uygulama yöntemidir. Aromaterapi’de kullanılan yağlar, bitkilerin kök, çiçek, yaprak vs. bölümlerinden elde edilen saf uçucu yağlardır.

Aromaterapi çok eskiye dayanan bir tedavi yöntemidir. Köklerini Hindistan ve Çin uygarlıklarında görebiliriz. Mısırlılar ise aroma yağlarını mumyalamada ve ayinlerde kullanmışlardır. Aromaterapi daha sonra Mısır’dan Yunan uygarlığına geçmiş, oradan da bütün dünyaya yayılmıştır.

Eski zamanlarda aromaterapi bir koruyucu hekimlik sistemi idi. Ama dünyada ilaç sanayii başlayınca ve hazır ucuz ilaç elde edilince, zahmetli olan bu işlemden zamanla vazgeçilmiş ve aromaterapi gündemden kaybolmuştur.

Yüzyılımızın başlarında Fransız Kimyager Doktor Gattefosse, laboratuvarında yaptığı bir deney esnasında kaza ile elini yakmış (gaz lambası ile), o sırada elinde bulunan şişeden dökülen lavanta yağının elini süratle iyileştirdiğini farketmiştir. Daha sonra yaptığı araştırmalar sonucunda yağların, güçlü antiseptik, mikrop öldürücü, iyileştirici, hızlı hücre yenileyici etkilerinin olduğunu saptamıştır. Ayrıca aroma yağlarının kan dolaşımı yardımı ile lenf sistemine ulaştığını ve hücre arası sıvı (extra cellular fluid) yolu ile iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Diğer bir Fransız, Dr. Jean Valnet ve Madam Maury da bu konuda iyi araştırma yapan uzmanlar arasındadır. Dr. Jean Valnet, İkinci Dünya Savaşı’nda aromaterapiyi, yaraları tedavi etmek ve çabuk iyileştirmek için geniş olarak kullanmıştır. Bir biyokimyacı olan Madam Maury ise konuyu, kozmetik ve gençleşme tedavilerine kadar yaygınlaştırmıştır. Günümüzde Avrupa’da, özellikle İngiltere ve Fransa’da popülerlik kazanan bu yöntem, zamanla bir yaşam biçimi haline gelmiş bulunmaktadır.

Aromaterapi, bitkisel öz yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanan ve masaj, teneffüs (buğu), kompres, banyo ve diğer yollarla uygulanmasını içeren, sağlık ve güzelliği destekleyen doğal bir terapidir. Bitkisel öz yağlar, aromatik bitkilerden buhar-damıtma yoluyla elde edilen konsantre yağlardır. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer vücut yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır.

Uzman uygulamalarla Aromaterapi gerek fizyolojik sorunların gerekse stres kaynaklı duygusal problemlerin çözümü için destek sağlar. Aromaterapi beden ve aklın bir bütün olarak değerlendirildiği bütünlükçü -holistik- bir yaklaşımdır. Günümüzde özellikle destekleyici terapi yöntemleri arasında Aromaterapi’nin önemli bir yeri olduğu kabul görmektedir.

Koruyucu sağlığın genelde hastalıklardan korunmak için bedeni güçlendirmeye dayandığı bilinmektedir. Aromaterapi’den faydalanmak için çok belirgin bir şikayetinizin olması gerekmez. Günümüzün stresli yaşam biçiminden kurtularak sağlıklı bir ruh, beden ve zihin gücüne sahip olmak için de Aromaterapi’den yararlanabilirsiniz.

Her bitkisel öz yağın belirli özel bir işlevi vardır. Kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksin atmak suretiyle canlandırır. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisi ile öz yağların iyileştirici özelliklerini birleştirir. Bitkisel öz yağlar, yüzü ve saçı da içeren tüm vücuda değişik masaj teknikleriyle uygulanır.

Aromaterapi, aşağıdakiler de dahil, pek çok sıkıntıya iyi gelir.

Kas, Kemik ve Eklem Sorunları

 • Bel ve sırt ağrısı
 • Eklem iltihaplanmaları/ romatizma
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

Stres Kaynaklı Sorunlar

 • Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk
 • Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.)
 • Başağrısı/ migren

Kadın Sağlığı

 • Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)
 • PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)
 • Menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormonal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

Hamilelikteki Sıkıntılar

 • Rahatlayamama
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Bacaklarda şişme

Diğer Rahatsızlıklar

 • Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)
 • Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)
 • Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)
 • Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)
 • Selülit ve kilo problemi
 • Aromaterapi günümüzde özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika’da, doğal sağlık merkezlerinde hatta kliniklerde yaygın olarak kullanılıyor. Aromaterapi yağlarıyla uygulanan masajlarsa özellikle Uzakdoğu ülkelerinde bir sektör haline geldi. Bu ülkeleri ziyarete gidenler, mutlaka aromaterapi masajlarından da faydalanmak istiyorlar. Ülkemizde de, aromaterapi masajları son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Spa ya da güzellik merkezi olan hemen hemen tüm oteller buralarda aromaterapi masajı hizmeti veriyorlar.Aromaterapiyi, sizi kokuların gücüyle canlandıracak, rahatlatacak ya da stresten arındıran bir çeşidi türü olarak tanımlamak olası. Pek çoğumuz bitki yağlarından masaj, banyo ve buğu gibi yöntemlerle faydalanma esasına dayanan aromaterapiyle yeni tanıştık hatta belki de sadece adını duyduk. Oysa aromaterapi Eski Mısır tıbbının temelini oluşturuyordu. Eski Mısırlılar yağların ve esansların gücüyle şifa buluyordu.  Avrupalılar yaklaşık 50 -60 senedir aromaterapiyi uyguluyor .Kokular nasıl etki ediyor?Bitkiler çoğalmak ve yaşamlarını devam ettirmek için çeşitli moleküller üretiyorlar. Aromatik yağ özleri, buhar damıtma ya da sıkarak çıkarma yoluyla elde ediliyor. Bu yağlar, kullanılan diğer vücut ve masaj yağlarından farklı olarak cilt tarafından kolaylıkla emiliyor. Ayrıca bu yağların koku molekülleri burnumuzun içindeki koku reseptörleri tarafından beynimize ulaşıyor ve koku hafızamızı etkiliyor. Doğal kozmetik ürünleri üreten firmaların aromaterapi serilerine ait ürünler, size bu özel terapiyi evinize taşıma imkanı veriyor. Bitkisel ve doğal ürünleriyle ünlü Darphin, L’Occitane, Body Shop ve Clarins gibi firmaların masaj yağı, banyo köpüğü ve mum gibi ürünleri nefis kokularıyla bir anda etki ediyor.Hangi koku nasıl etkiliyor?Papatya:  Papatyanın bileşiminde yatıştırıcı bir madde olan “bisabolol var. Bu madde aynı zamanda tahriş olmuş ciltleri de yatıştırıyor.
  Sandal ağacı:  Sandal ağacının kokusu konsantrasyonu kolaylaştırıyor. Zaten bu nedenle meditasyon sırasında çok sık kullanılıyor. Aynı zamanda afrodizyak etkiye sahip.
  Gül:  Gül kokusu kişilerin kendisini mutlu ve pozitif hissetmesini sağlıyor. Gül yağının cilt üzerinde de sıkıştırıcı etkisi var. Bu arada dünyanın en kaliteli gül yağının Türkiye’de Isparta’da çıktığını belirtelim.
  Bergamut:  Bergamut tüm turunçgiller gibi canlandırıcı etkiye sahip. Bergamut yağı içeren ürünler, kış aylarında yaz coşkusunu yaşamanızı sağlayabiliyor.
  Lavanta: Rahatlatıcı kokular söz konusu olduğunda akla ilk gelen bitki lavanta. Bu etkisiyle uyumayı da kolaylaştırıyor.
  Paçuli:  Tahtamsı bir kokuya sahip      paçuli hem rahatlatıcı hem de afrodizyak      etkiye sahip.
  Biberiye:  Biberiye kokusu sinir sistemini uyarıcı etkiye sahip. Biberiye yağıyla yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırıyor ve canlanmanızı sağlıyor.
  Ylang & Ylang:  Filipinler’den gelen bu bitkinin yağı tansiyon düşürücü, sinir ve kasları gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip. Yani tam birdoğal stres atıcı. Ancak uzun süreler koklanması bazı kişilerde baş ağrısına neden olabiliyor.Sizin için en uygun yöntemi seçinAromatik yağların etkilerinden faydalanmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz.  İşte bu yöntemler ve uygulama önerileri…1. Havayı temizlemek
  Seçtiğiniz aromatik yağdan kaynar su dolu bir kaba birkaç damla damlatın ve odanızda yüksek bir yere koyup buharlaştırın…
  2. Kompres
  Önce bir parça bezi ya da küçük bir havluyu sıcak suyla ıslatın ardından da bunun üzerine birkaç damla aromatik yağ damlatın. Bezin ya da havlunun sıcaklığı geçene kadar bunu vücudunuzun çeşitli yerlerine bastırarak, kompres yapın.
  3. İnhalasyon (Soluma)
  Sıcak su dolu bir kaba birkaç damla aromatik yağ damlatın ve üzerine eğilip buharını içinize çekin.
  4. Masaj
  Yine seçtiğiniz aromatik yağla bölgesel ya da tüm vücudunuza masaj yapın ya da yaptırın.
  5. Yastığa damlatma
  Uyumadan önce yastığınıza birkaç damla aromatik yağ damlatabilirsiniz. Özellikle lavanta ve papatya gibi rahatlatıcı özellikle olanlar uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır

Buhar Odası Nedir

Tagged:

0 Comments